Cestování pěšky: jak se připravit na vandr?

Pod pojmem “aktivní dovolená“ si každý z nás představí něco jiného. Někdo ubytování v horské chatě a chození na výlety po okolí, jiný zase sbalit lodě s pády a vyrazit na vodu. Co když ale chcete vyjít jen tak z domu s batohem do neznáma a sami nevíte, kdy a kam vás nohy zanesou? 

Plánování cesty 

Předem je určitě nejlepší si alespoň promyslet, kam zhruba chcete dorazit a kdy. Hlavně proto, abyste si mohli dobře rozvrhnout zásoby jídla a pití, popřípadě věděli, kde je doplnit. Pokud plánujete vyjít do zahraničí, nejprve si zjistěte, zda je v daném státě legální nocovat venku a za jakých podmínek (ať už se rozhodnete pro bivakování, stanování, nebo spaní pod širákem). Také se vám může hodit zdravotní pojištění, v případě úrazu. 

Při plánování vždy dbejte na své schopnosti a nikdy se nepřeceňujte. Pokud se takto chystáte poprvé, stanovte si takovou trasu, u které víte, že ji zvládnete zdolat. 

Naučte se používat azimut 

Pokud potřebujete naopak přenést naměřený azimut na mapu, nejprve musíte změřit ze známého stanoviště azimut vybraného cíle. Poté položte buzolu rohem okraje na místo, ze kterého se chystáte měřit. Celé tělo buzoly (nikoliv úhloměr) otáčejte tak dlouho, dokud nebudou severojižní linie pro střelku rovnoběžné s těmi na mapě. Na přímce, která je shodná s hranou buzoly, leží v terénu naměřený bod.  Ten stačí už jen najít. 

Informujte o cestě ostatní 

Před tím, než vůbec někam vyrazíte, nezapomeňte své plány ohlásit alespoň jednomu člověku pro případ, že by se vám něco stalo. Také dbejte na to, abyste při sobě měli neustále nabitý telefon. Nebo ideálně vyrazte na vandr s někým, koho máte rádi a s kým byste chtěli trochu volného času strávit. Pokud by se jednomu něco stalo, druhý by přišel pro pomoc.