Sidi Bou Said: modrobílé město Tuniska

Malebné městečko Sidi Bou Said leží na severním pobřeží Tuniska ve vzdálenosti pouhých dvaceti kilometrů od jeho hlavního města Tunis a není se proto čemu divit, že se stalo oblíbeným víkendovým cílem tuniské smetánky. Sidi Bou Said je často nazýváno jako modrobílé město, čemuž vděčí svým typicky bílým stavbám s modrými dveřmi a okenicemi. 

Krásné náměstí v centru 

V centru Sidi Bou Said leží stejnojmenné náměstí, na němž se nachází krámky se suvenýry a kavárničky, z nichž ta nejznámější je Café de Nattes, kterou najdete snad ve všech publikacích o Tunisku a která se proslavila tím, že zde na počátku 20. století denně vysedávali avantgardní umělci. I dnes je kavárna téměř celodenně plná, přes den tu popíjejí šálek dobré arabské kávy či čaje turisté a večer se v kavárně setkávají místní obyvatelé.  

Proto se vám může během návštěvy Sidi Bou Said stát, že se do kavárny nedostanete. Jako náhrada může posloužit velké množství kavárniček v blízkosti, kde jsou ceny minimálně o 40 % nižší než v Café de Nattes. Nedaleko náměstí je pěkná vyhlídka, ze které můžete pořídit pěkné fotky místního zálivu nebo domů rozkládajících se na kopci nad mořem. 

Navštivte maják 

Sidi Bou Said proslavil také místní světec, po kterém bylo město pojmenováno, který se zde usadil ve 13. století po svém návratu ze svaté pouti do Mekky, a který je pochován v místní záwiji, která je nejkrásnější ve městě. Na místě, kde dnes stojí maják, kdysi stával starý ribát z počátku 9. století, který spolu s ribáty ve městech Monastýr a Sousse sloužil k obraně tuniského pobřeží. Pokud budete mít dostatek času a rádi fotografujete, určitě se k majáku vydejte – fotky, které zde pořídíte, budou patřit k těm nejkrásnějším z celé oblasti. 

Malebné jsou také úzké uličky lemované modrobílými domy, které jste měli možnost shlédnout ve filmu Angelika a Sultán. V krámcích se suvenýry můžete zakoupit mimo jiné tzv. ruku Fátimy, která má chránit svého vlastníka před zlem. Všimněte si také, že právě ve stejném tvaru jsou zhotovena i klepadla téměř na všech dveřích místních domů.