Cestování s miminkem. Co si vzít s sebou?

Cestování s miminkem je jedno velké téma, které vzbuzuje mnoho emocí. Zatímco někdo se zarytě domnívá, že s miminkem se může cestovat ihned po šestinedělí, jiný je toho názoru, že se s miminkem cestuje až po několika měsících, kdy má vypěstovaný alespoň nějaký imunitní systém. Podle odborník však věková hranice na první jízdu miminka neexistuje.  

Pediatři se však shodují v jednom – minimálně první měsíc by se měl rodič vyvarovat náročnějším cestám s novorozencem. Především jízdě v dopravních prostředcích s větším množstvím lidí je dobré se vyvarovat.  

Svou roli hraje i povaha miminka 

Kromě věku dítěte však hraje roli i to, jaká je povaha miminka a jeho zdravotní stav. Každé dítě je jiné a pokud má stále nějaké potíže (ať už zdravotní či jiné), raději cestu s ním na nějakou chvíli odložte.  

Dalo by se tak říct, že první cestování s novorozencem je čistě na zodpovědnosti rodiče. Jen ti vědí, jestli se děti snadno adaptují na nové prostředí či jak reagují, když jsou mimo domov.  

Co si vzít s sebou, když cestuji s miminkem? 

V souvislosti s cestováním s miminkem se nabízí jedna otázka, a sice co si vzít s sebou, když s miminkem cestuji? Sice neexistuje přesný seznam toho, co všechno budete potřebovat, ale obecně lze rozdělit doporučení na několik kategorií, a sice na přebalování, spaní, koupání, přepravu, oblečení, hraní a pak obecně na lékárničku.  

U přebalován nezapomeňte na vlhčené ubrousky a plenky, případně na krém na opruzeniny. Na spaní je dobré mít s sebou cestovní postýlku nebo alespoň zavinovačku a v rámci koupání nezapomeňte na ručník, olej či krém do koupele, také na žínku či potřebnou dětskou kosmetiku.  

V rámci přepravy je důležité mít s sebou kočárek a pláštěnku na kočárek, oblečení – to usoudí sám rodič, co dítě potřebuje. To samé platí i u hraček.