Jak napsat závěrečnou práci na VŠ?

Na konci každého studia vás čeká finální překážka v podobě závěrečné práce. Jak si s jejím psaním poradit, na co se připravit a čemu se naopak vyhnout?

1.  Dodržujte přesně požadavky

Rozhodně se nevyplácí zanedbávat pravidla daná vaší fakultou. Podívejte se proto na její webové stránky a ujasněte si specifikace formátování, rozsahu a struktury.

2.  Vhodně volte téma

Správná volba tématu je prakticky tím nejdůležitějším a na výběru velmi záleží, jak vám práce půjde od ruky. Téma by mělo rozvíjet vaše silné stránky a nejlépe být tím, o čem byste sami rádi psali.

Tip: Pokud tápete již na samotném začátku, využijte možnosti vypracování diplomové práce na zakázku. Ušetříte tak mnoho času i starostí.

3.  Hledání zdrojů

Jakmile máte zvolené téma, přichází na řadu shromáždění dostupné literatury. Čerpat můžete z knihoven, databází, odborných prací a článků. Čím více dostupných zdrojů najdete, tím pro vás další práce bude snadnější. Udělejte si proto ještě před psaním průzkum, ať na nedostatek zdrojů nenarazíte až u psaní.

4.  Dodržujte přesný plán

Nic nenechávejte na poslední chvíli. Podle zbývajících dní si vypracujte přesný plán, kterého se budete držet. Dávejte si v něm menší cíle, vše si důsledně odškrtávejte a postupujte systematicky. Vyhnete se tak stresu a zmatkování, že práci vůbec nestihnete odevzdat v daném termínu.

5.  Dělejte si přestávky

Do vašeho plánu zapracujte i pravidelné, ale krátké přestávky. Vyčerpaný člověk přichází o svou výkonnost a pokud se budete honit, nic dobrého to nepřinese. Odpočívejte krátce, ale pravidelně. Držte se svého plánu.

6.  Najděte si korektora

To nejhorší co se vám může stát je, že vaše práce bude obsahovat chyby. Někteří oponentni nad tím sice mohou mávnout rukou, většinu to spíše rozčílí. A to nemusí jít vyloženě o hrubé gramatické chyby, ale problém jsou i překlepy a špatná stylistika.

V první řadě si po sobě práci několikrát přečtěte, ale pokud si stále nejste jisti, využijte služeb přátel, nebo profesionálního korektora. Případně využijte možnosti vypracování bakalářské práce, ale i dalších závěrečných VŠ prací.

7.  Synonyma

Pokud máte problém napsat dostatek textu, používejte synonyma. Jednu věc tak můžete napsat několikrát a nahnat nějaký ten text navíc. Nicméně, nic se nemá přehánět.

8.  Udržujte jednotný styl

Je samozřejmé, že jinak bude koncipovaná práce na literární akademii, na informatice a na ekonomii. Ale je zcela zásadní v celé práci udržet jednotný styl a nemíchat jich několik dohromady. Důsledně se vyhýbejte jakýmkoli nespisovným a hovorovým formulacím či neustáleným zkratkám a slovním spojením.

9.  Zálohujte

To nejhorší co se vám může stát, je ztráta vaší rozpracované práce. Proto nezapomínejte vše pravidelně zálohovat.