Jak vybrat motorku?

Rozhodli jste si konečně splnit váš dlouhodobý sen, a sice chcete si koupit svou vlastní motorku? Je důležité si už na začátku uvědomit, že koupí tohoto stroje to všechno jenom začíná. Od odškrtnutí tohoto bodu na seznamu budete muset dále zainvestovat také do dalšího vybavení helmou počínaje a kevlarovými kalhotami konče. Pojďme však zůstat u toho prvního čili u motorky jako takové.

Začínáme s typem motorky

Kde výběr motorky začíná? U jejího typu. V současné době rozeznáváme několik typů tohoto stroje. A je pouze na vás, pro jaký se nakonec rozhodnete. Existují motorky sportovní, které člověku přináší hlavně skvělý zážitek, ovšem na druhou stranu také budí respekt a nesou s sebou taktéž velkou zodpovědnost. Sportovní motorky si najdou své hlavní využití na nějakých sportovních okruzích. 

Více oblíbené a mezi lidmi populárnější jsou cestovní motorky, které se vyznačují hlavně kapotážemi a vyššími plexi štíty. Jsou skvělou volbou pro případ, že máte v plánu strávit na motorce, v jejím „sedle” i dlouhé hodiny.

TIP:Kožený křivák na motorku pro stylovou jízdu

Značka a cena

Samozřejmě tím by výčet typů motorek ani zdaleka nekončil. Motorky rozlišujeme na mnohem více druhů, nakonec však těmi rozhodujícími parametry budou cena a značka. Samozřejmě do jisté míry platí, že značka ovlivňuje to, jak vysoká cena u konkrétní motorky je, ale není to nutně pravidlem. Pořád jsou (a to i ve světě motorek) slevové akce a i fantastickou značku můžete získat za hubičku.

V každém případě by cena neměla převyšovat značku. Máme sice tendenci ušetřit, ale existují značky, které jsou zkrátka a dobře zárukou kvality. Jsou kvalitně pracované, jsou dostatečně výkonné, složené také z vysoce prémiových komponentů.

Záleží také na jezdci

Jezdec se velmi často rozhoduje hlavně podle vzhledu ale zajímat by ho měl také výkon nebo objem či dokonce hmotnost a ovladatelnost stroje. Zvážit musí svou vlastní váhu (i motorka má svou omezenou, limitovanou nosnost) a další věci, jako svou výšku. 

Výběr motorky pouze podle vzhledu je tedy naprosto nemístný a velmi často vede k nespokojenosti jezdce a k brzké výměně stroje.