Jaké město je nejinovativnějším městem Evropy?

V našem světě se nachází celá řada měst, která chtějí nějak vynikat. Některé je největší, jiné je nejmenší, další je nejlidnatější. Jedno z měst je například i nejinovativnější. Jedná se o město, které je zároveň i tím nejromantičtějším místem na zemi. Jedná se o Paříž.

Kdo by to byl řekl, že se Paříž stane tím nejinovativnějším městem Evropy. Během lisabonského Web Summitu se v celé řadě přednášek a workshopů našlo samozřejmě i místo na vyhlášení soutěže „Evropské nejinovativnější město“. Tuto soutěž pořádala Evropská komise, která mimo jiné usedla i za stolek poroty.

Celá tato soutěž se nesla ve velice prestižním duchu – motivaci měla všechna evropská města dosti velkou, protože hlavní cenou byla odměna ve výši milionu eur.

Cena putuje do Paříže!

A radovat se z této ceny mohla, již zmiňovaná, Paříž. Toto krásné město, které zanedlouho do svých čtvrtí přinese fontány s perlivou vodou, se totiž stalo tím nejinovativnějším městem celé Evropy.

Pokud se ptáte, čím Paříž tak oslnila, tak to bylo hlavně postavením startupových inkubátorů. Dokonce pět procent z rozpočtu města putuje na podporu projektů zdejších obyvatel. Kromě toho Paříž praktikuje i program Reinventer Paris, který přestavuje existující, ale bohužel nevyužívané projekty.

Kam putují další ocenění?

Samozřejmě bylo cen více než jedna. Další stotisícové šeky putují například do Tallinu a do třetice do izraelského Tel Avivu. Tallin získal druhé místo hlavně za rozvoj a výrobu autonomních vozidel, robotů a ridesharingu. Co se týče třetího místa, tedy města Tel Aviv, toto město zaujalo hlavně svými 1700 startupy, u nichž každý desátý obyvatel tohoto města je zaměstnancem těchto startupů.

Kolik se přihlásilo měst?

Možná by vás zajímalo, kolik měst se ucházelo o tyto zajímavé ceny. Jednalo se zhruba o 32 měst, z nichž bylo do celkového finále vybráno pouze deset.