Když se letiště změní v peklo. Co se může před nebo na dovolené stát? 

Pokud se potřebujete dostat do cílové destinace v rámci své dovolené, většinou zvolíte letadlo. Je to nejrychlejší a velmi často také jediný způsob, jak vidět nějakou zemi nebo jiný kontinent. Během cestování letadlem však může dojít k mnoha nepříjemným situacím. Respektive dochází k nim už na samotném letišti, ať už jedete na dovolenou nebo se chystáte odletět z dovolené. Co konkrétního vás může potkat a kdy se letiště mění doslova v peklo? 

Když se zmešká odbavení 

Nezřídka se stává, že lidé přijedou na letiště příliš pozdě. Když se mohou odbavit online (což je možnost v případě, že mají jen příruční zavazadlo), pozdější příchod není problémem. Ovšem horší scénář přichází v okamžiku, kdy přijdete na letiště pozdě a odbavení, které se muselo provést tam, nestihnete.  

Jelikož se vina stala na vaší straně, nebudete mít žádný nárok na náhradu způsobené škody. Proto si v tomto případě opravdu hlídejte, jestli jste na letišti včas, respektive abyste na letiště včas přijeli (ideálně dvě hodiny před odletem vašeho letadla).  

Když je let zpožděný 

Jiná věc nastává v okamžiku, kdy se let zpozdí. Zde poté záleží na tom, jak dlouho je let zpožděný, protože v případě zpoždění delšího, než tři hodiny máte nárok na náhradu škod, která se většinou dotýká až několika stovek euro. Vždy se však musíte informovat o podmínkách využití nároku u konkrétní společnosti, každá to může mít trochu jinak.  

Mnohé společnosti si také diktují scénář, při kterém bude náhrada škody platit a při kterém nikoliv. Například se nevyplácí náhrady v případě, že za vzniklými potížemi stojí například letištní personál.  

Když je let zrušený 

Zpoždění a zcela zrušený let jsou dva odlišné scénáře. Letecká společnost je povinna ohlásit zrušení letu zhruba čtrnáct dní předem. A když se tak nestane, je povinna zajistit či zjistit nový spoj, který by byl co nejvíce podobný tomu původnímu.  

I kdyby se náhrada našla, přesto máte nárok na kompenzaci. Ta se poté odráží od toho, jak rychle jste do cíle doletěli. Jestliže jste doletěli do cíle o zhruba čtyři hodiny později, můžete získat kompenzaci ve výši zhruba padesáti procent vynaložených nákladů.