Nejčastější poruchy spánku: netrpíte některou z nich?

Podle průzkumů se až 40 % dospělých lidí potýká s nějakou poruchou spánku. Většinou se jedná pouze o dočasné období, ale ani dlouhodobé problémy nejsou žádnou výjimkou. Tyto stavy mají mnoho příčin a mohou vést k závažným psychickým i fyzickým následkům.

Insomnie

Pokud se vám nedaří usnout ani přes zlepšení životního stylu a výběr kvalitní matrace, která tělu poskytuje dostatečnou oporu, v čemž vynikají pěnové matrace, můžete trpět insomnií. Projevuje se obtížným usínáním (delším než 20 minut), přerušovaným spánkem a časným ranním buzením. Ráno se pak člověk cítí unavený, nervózní a podrážděný. Insomnii dělíme na přechodnou, která trvá méně než týden a obvykle se pojí se špatným psychickým rozpoložením, akutní, která trvá do jednoho měsíce a chronickou, která trvá déle než měsíc. Akutní a chronickou insomnii by měl řešit odborník.

Hypersomnie

Hypersomnie je opakem insomnie. Projevuje se nadměrným spaním (10 a více hodin denně), silnou únavou během celého dne a problémy probudit se při zazvonění budíku. Může přejít až do narkolepsie, kdy člověka přepadají náhlé a nekontrolovatelné záchvaty spánku, a to třeba i při chůzi nebo řízení auta. Hypersomnie se dělí na primární, která je způsobená poškozením mozku, a sekundární, která se objevuje vlivem nadbytku melatoninu v krvi, problémů s trávicím ústrojím, deprese, přepracování či jiné nemoci.

Parasomnie

Parasomnie označuje spánkové poruchy, jako jsou noční děsy, noční můry, spánková paralýza, skřípání zuby, pomočování, chrápání nebo náměsíčnost. Příčiny i léčba se odvíjí od toho, jakými příznaky pacient trpí.

Apnoe

Spánková apnoe se projevuje hlasitým chrápáním a menší zásobou kyslíku v těle. Tzv. apnoická pauza neboli vynechání dechu na delší dobu než 20 vteřin, způsobuje rychlé probuzení až desetkrát za hodinu. Nejvíce jsou ohrožení muži nad 40 let a obvykle jde o dědičnou chorobu.