Nezaměstnanost se v Česku stále drží pod pěti procenty

Letošní rok bude po stránce zaměstnanosti pravděpodobně velmi špatný. Očekává se, že zaměstnanost půjde dolů strmým pádem, ale zatím se nezaměstnanost statečně drží pod pěti procenty. Současná koronavirová krize sice zavírá jeden podnik za druhým, ovšem jsou společnosti, které stále nabízí volné pracovní pozice. Mezi nimi je i firma Extéria, přední poskytovatel poradenství v oblasti BOZP a PO nejen u nás, ale také na sousedním Slovensku. 

Počet nově nabízených pracovních pozic převyšuje počet evidovaných na úřadu práce

Podle posledních statistik počet nově nabízených pracovních pozic stále ještě převyšuje počet nově evidovaných jedinců na úřadech práce. Během letošního února přibylo zájemců o práci o dva a půl tisíce více než v předcházejícím lednu. Co se týče pracovních pozic, těch bylo nabízeno stále o patnáct tisíc více. 

Z toho vyplývá, že se v rámci nezaměstnanosti stále řadíme k těm nejlepším v Evropě. Abychom si toto stále udrželi, je důležité se v následujících měsících zaměřit na rekvalifikaci. S možností rekvalifikace se najde více odpovídajících pracovníků, kteří by volné pracovní pozice mohli obsadit. Ať už mluvíme o pozici asistentky nebo o pozici obchodního zástupce. 

Trpí “jen” řada odvětví

I když se nacházíme uprostřed koronavirové krize, mezi námi se najde “jen” řada odvětví, které to silně zasáhlo. Právě pracovníci gastronomie, cestovního ruchu nebo profese spadající do oblasti kultury jsou těmi nově evidovanými na úřadech práce po celé republice. 

A nově nabízené pozice se zase vztahují na zdravotníky nebo pracovníky ve výrobě. Hledají se také pracovníci do oblasti sociální péče, kde se také už dlouhé měsíce potýkají s nedostatkem pracovní síly. 

Co se však bude dít dál, to je otázkou spekulací. Na situaci bude mít největší vliv aktuální epidemická situace a s ním spojená opatření. Navíc by se měly rozjet sezonní práce, což by opět mohlo vnést krev do žil české ekonomiky.