Přemýšlíte nad franšízovým podnikáním? Prozradíme, co rozhodně nedělat

Nad franchisingem čili nad takzvaným franšízovým podnikáním v poslední době uvažuje nejeden člověk. Důvodem toho je poměrně nízké riziko krachu a na druhou stranu vysoká pravděpodobnost úspěchu. Bohužel řada lidí si myslí, že když investuje do franšízy, rázem se o nic dalšího starat nemusí. Jenže tím, že budete investovat do franšízového konceptu, získáte jenom fungující know-how – další kroky jsou pak na vás. Je to jen nástup do už rozjetého vlaku, ovšem neznamená to, že se jen vezete. Musíte se snažit danou firmu udržet na nohou, respektive musíte svou pobočku konkrétní firmy udržet nad vodou. 

Nebraňte se dalším investicím

Franšíza je jedna velká investice. Ta se však během několika měsíců nebo let vrátí v plné výši a posléze už začne jenom vydělávat. Abyste však urychlili tuto část podnikání, můžete investovat do inovací. Nebojte se firmu, pod jejíž značkou vedete pobočku, dostat zase o úroveň výš. Další investice rozhodně nejsou tabu a nemusíte je ihned zamést pod stůl. 

Zkušení franšízanti doporučují například spolupracovat s nejrůznějšími obchodními partnery. Spolupráce přinese něco oběma stranám. 

Berte franšízu jako celek

Velice důležité je vnímat franšízu jako jeden velký celek. Nikdy ji nerozdělujte nebo nesnažte se ji nějak rozdělovat. Nejste vy a vaše pobočka proti celé firmě. Jste společně s vaší pobočkou součástí firmy. Berte se tak. 

Franšízanti sice mají své pravomoci, ale některé věci dělat nemohou – například nemohou vždy jednat nebo rozhodovat podle svého. V průběhu franšízového podnikání může dojít k mnoha situacím, v nichž se nesmíte rozhodnout sobecky, ale musíte provést rozhodnutí za firmu jako celek. 

Pokud byste tuto jasně stanovenou zásadu nepochopili, mohlo by hrozit i stanovení přísnějších pravidel, která by vám jenom utáhla pouta na rukou.