Venkovní kliky jsou obrazem našeho vkusu a umu

Pro někoho je venkovní klika u dveří či branky mimo jiné způsobem, jak vyjádřit svoji osobnost. Tyto kování je každodenně používané,  aby dobře sloužilo a současně se stalo vkusným doplňkem exteriéru, mělo by být kvalitní. Výrobci i takových drobností jako je kování to registrují a přizpůsobují tomu trendy při vývoji novinek.

Při nákupu venkovní kliky je třeba vzít v potaz více věcí. Vybrat tu správnou proto nebude úplně snadné. Přeci jenom taková klika nemusí být pouze odolná, ale u vchodových dveří nebo branky i elegantní – vždyť ji budete používat každý den. Při výběru se nenechte unést a soustřeďte se spíše na to, aby klika esteticky odpovídala vzhledu dveří.

Klika je totiž velmi důležitou součástí dveří a výrazně ovlivňuje vzhled celých dveří. Samozřejmě by ale také měla zapadat mezi všechny ostatní prvky vaší domácnosti či zahrady. Jelikož je třeba, aby venkovní kliky byly velice odolné proti vnějším vlivům, není proto vhodné použít kliku obyčejnou. Ta by totiž časem zrezivěla a začala se i zadrhávat. Proto je vhodné zvolit kliku z nerezového materiálu. Jakou kliku zvolit k vchodové brance? Kliky u vchodových branek jsou zpravidla masivnější.

Značně oblíbené jsou především kované kliky, které bývají velice odolné vůči poškození a i vůči nepříznivým vlivům počasí. Díky tomu jsou téměř nezničitelné a jejich koupě je tedy investicí na dlouhou dobu. Zároveň jsou i velmi pěkné. Na vchodové branky jsou však vhodné i další typy klik. Pokud jde o vchodové dveře, je třeba oproti vchodové brance zvážit ještě další důležitý faktor, a to bezpečnost. Je tedy vhodné zvolit masivnější kování vyšší bezpečnostní třídy (alespoň 3. třídy).

Dále bychom také měli zvážit, jestli využijeme variantu klika-klika či klika-koule.