Z jakých oblastí jsou kávy nejlepší?

Káva je pěstována v řadě zemí po celém světě, ale některé oblasti jsou známé svými výjimečnými kávovými zrny. Mezi ty nejlepší oblasti patří:

Jižní Amerika – Brazílie, Kolumbie a Peru jsou známy svými kvalitními kávovými zrny, které mají různé chutě a aroma.

Východní Afrika – Etiopie, Keni a Tanzanie jsou také významné oblasti pro pěstování kávy. Zrna z této oblasti mají často ovocnější a květinové chutě.

Asie – Indonésie a Vietnam jsou největší producenti kávy v Asii. Zrna z této oblasti mají často kořeněné a zemitější chutě.

Střední Amerika – Káva z Kostariky, Guatemaly a Salvadoru jsou známy svým lehčím tělem a ovocnějším profilem chutí.

Karibik – Káva z Jamajky a Portorika je známa svými těžšími těly a vyššími tóny karamelu a čokolády.

Zkrátka, kvalita kávy závisí na mnoha faktorech, jako jsou klimatické podmínky, půda, nadmořská výška a způsob zpracování. Proto mohou být kávy z různých oblastí zcela odlišné a každý milovník kávy by měl experimentovat s různými druhy a objevovat nové chutě a aroma.

TIP: Výběrová káva Kavalo můžete vybírat například i podle chuti tak, aby voněla a chutnala podle oblíbené čokoládě, jablku, nugátu, medu, karamelu nebo třeba oříšcích. 

Jaká je historie kávy?

Káva je oblíbený nápoj mnoha lidí po celém světě a má bohatou historii, sahající až do starověkého Etiopie. Podle legendy se poprvé káva objevila v oblasti Kaffa v Etiopii, kde pastýři zjistili, že jejich kozy, po konzumaci plodů rostliny, získávají zvýšenou energii. V 15. století se káva rozšířila do Jemenu a odtud se postupně šířila do celého světa.

V 16. století byla káva poprvé přivezena do Evropy a brzy se stala módním nápojem mezi aristokracií. Obchod s kávou se rozvíjel a v 17. století vznikly první kavárny. Ty se staly místy setkávání umělců, intelektuálů a obchodníků a přispěly k šíření popularity kávy.

V 18. století se káva stala klíčovým zemědělským produktem pro mnoho zemí, zejména pro Brazílii, která se stala největším producentem kávy na světě. Dnes se káva pěstuje v mnoha zemích s různými klimatickými podmínkami a přináší různé druhy a chutě kávy.

V posledních letech se také objevuje trend pro kvalitní a udržitelně pěstovanou kávu. Káva Fair Trade nebo Rainforest Alliance Certified zajišťují, že káva byla vyrobená v souladu s přísnými standardy pro ochranu životního prostředí a spravedlivou odměnu pro farmáře.