Za prašanem a polární září do Laponska

Objevte krásy Laponska – země, kde se můžete ráno prohánět na běžkách, odpoledne strávit ve finské sauně a večer před spaním pozorovat polární zář.

Laponsko je zemí prašanu a nedotčené přírody

Laponsko leží v severní části Skandinávie, převážně severně od polárního kruhu. Tento region se rozkládá na území, Norska, Švédska, Finska a Ruska a je tradiční zemí domorodých Sámů. Navzdory současným státním hranicím má Laponsko určitá specifika. Jedním z nich je nádherná nedotčená příroda, která se rozkládá široko daleko kolem vás. Západ regionu je tvořen fjordy a hlubokými údolími, na území Finska zase převažují roviny porostlé lesy.

Hurá do přírody!

Švédské Laponsko je poslední velkou evropskou divočinou. Krajina je zde tvořená ostrými horskými štíty, kde jsou i široká údolí tvarovaná ledovci. Okruh kolem Kebnekaise je ideální pro lyžaře. Stačí vyrazit do údolí Vistas, kde může vaše lyžařské putování začít. Sjíždět dolů po masivu nejvyšší švédské hory Kebnekaise je opravdový zážitek.

Výpravy za polární září

Pro pozorování polární záře je nejvhodnější švédský národní park Abisko. V zimě zde totiž bývá obloha bez mráčku a bez světelného smogu. Návštěvníci si tak mohou užít barevné divadlo odehrávající se na nebesích. Na severní polokouli se polární záře nazývá aurora borealis, která vzniká z mraku částic vyvržených slunečními erupcemi až k Zemi.

Odpočinek v sauně

K severu neodmyslitelně patří tradiční finská sauna, ve které můžete po náročných skialpových dobrodružstvích odpočívat. Oblast Kuusamo nabízí propracovaný program zvaný Saunatour, při kterém můžete vyzkoušet nespočet tradičních saun v nádherném prostředí a k tomu se skvělým gurmánským zážitkem.