Proč investovat do stříbra, aneb když forwardy máte už v malíku

Investování do této komodity lze rozdělit do dvou skupin. Tou první je investování do fyzického stříbra, tedy investičních stříbrných slitků nebo mincí. Tou druhou je obchodování stříbra na internetu neboli spekulace růstu a poklesu ceny. V každém případě je to skvělá možnost, jak diverzifikovat své portfolio, ve kterém se nachází zatím forwardy nebo akcie.

10 důvodů proč investovat do stříbra

Oproti zlatu je stříbro cenově dostupnější. To však není jediný důvod, proč získává na popularitě. Investice do něj je zajímavá z mnoha důvodů.

 • Má široké využití: Stříbro má pro lidstvo reálné využití. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí. Další užitečnou vlastností stříbra je jeho odrazivost, což umožňuje jeho využití v oblasti fotovoltaiky. V neposlední řadě se stříbro využívá v klenotnictví. Velké klenotnické firmy dokonce hlásí, že stříbrné šperky jsou u zákazníků oblíbenější než ty zlaté.
 • Diverzifikace portfolia: Stříbro může sloužit jako další aktivum v portfoliu a pomoci snížit celkové riziko investic. Když jsou akcie a jiná aktivní aktivita nestabilní, stříbro může nabídnout stabilnější zdroj výnosů.
 • Historicky stabilní výnosy: Stříbro má historicky poskytovala stabilní výnosy a jeho cena se v průběhu času zvyšovala. Přestože se ceny mohou v krátkodobém horizontu výrazně měnit, může být investice do stříbra dlouhodobě výhodná.
 • Inflační hedge: Stříbro může být využíváno jako ochrana proti inflaci.
 • Globální poptávka: Stříbro je vyhledáváno po celém světě, zejména v rozvíjejících se ekonomikách, kde roste střední třída a poptávka po luxusních výrobcích, jako jsou šperky a hodinky.
 • Větší výkyvy: Stříbro patří ke komoditám, vyznačujících se větší volatilitou. To může být výhoda i nevýhoda. Zatímco zlato má z dlouhodobého hlediska stabilní stoupající trend, stříbro se vyznačuje většími výkyvy. Což je nevýhoda v tom, že investorovo stříbro se může v krátké době velmi propadnout, nebo na tom naopak může vydělat, a to díky nákupu na nižší cenové hladině a prodeji na vyšší.
 • Je rychle směnitelné: Stříbro je oproti zlatu nejen levnější, ale může být také praktičtější v situaci, kdy ho potřebujete prodat.
 • Rostoucí využití v průmyslu: Téměř všechna významná průmyslová odvětví, od medicíny až po výrobu baterií a solárních panelů stříbro v nějaké podobě potřebuje. Průmyslová výroba pohltí více než polovinu celé stříbrné poptávky. Například mobilní telefon obsahuje asi jednu třetinu gramu stříbra.
 • Zvyšující se celosvětová poptávka: Světová poptávka po stříbru stále roste. Většina hlavních mincoven se v posledních letech dostala na rekordní úroveň tržeb a zájem o stříbro prudce roste také ve dvou největších světových trzích: v Číně a Indii.

Jaké jsou tedy nevýhody proti inflaci

Investice do stříbra může být pro některé investory zajímavá alternativa ke klasickým investičním nástrojům, jako jsou akcie nebo dluhopisy. Nicméně, stejně jako u každé investice, existují i rizika a nevýhody. Níže jsou uvedeny některé z nevýhod investice do stříbra:

 1. Nestabilita trhu: Trh s drahými kovy, jako je stříbro, je nestabilní a nevyzpytatelný. Ceny se mohou prudce měnit v krátkém období, což může být pro investory rizikové.
 2. Riziko krádeže: Stříbro je fyzickou investicí, což znamená, že máte fyzicky držet kovy nebo najmout trezor pro uchování. Toto přináší riziko krádeže a poškození investice.
 3. Náklady na uchování: Pokud si najímáte trezor pro uchování stříbra, musíte platit za jeho nájem a jiné náklady na údržbu. Tyto náklady mohou značně snížit výnos z vaší investice. To se vztahuje u většího objemu, protože stříbrná cihlička není tak malinká jako zlatá.
 4. Zdanění investičního stříbra:V případě stříbrných mincí či slitků, není jejich nominální hodnota předmětem daně a zatížena je pouze částka nad nominál. V praxi neplátci daně (tedy běžný retail investor) nakupuje za plnou cenu včetně DPH a při následném prodeji tuto daň nepřičítávají. Výhodu mají naopak plátci DPH, která si tuto daň mohou odečíst.