Jiná země, jiná pravidla na silničních komunikacích. Na čem vás mohou nachytat?

Plánujete cestu do zahraničí? Ať už pojedete na služební cestu vlastním vozidlem nebo se rozhodnete jet na dovolenou v podobě road tripu, nezapomeňte se informovat o tom, jaká pravidla vládnou na zahraničních silničních komunikacích. Řada řidičů si to neuvědomuje. Ne všechno, co platí a co se toleruje na českých silnicích platí i na silnicích zahraničních. Možná jsou bezpečnostní značky nebo výstražné značky stejné, ale nachytat vás mohou na jiných věcech. Než tedy nasednete do vozidla, informujte se s předstihem, ať se vyvarujete nepříjemnostem. 

Jakožto řidič jste povinen se informovat o tom, co platí na zahraničních silničních komunikacích za pravidla. Zatímco některé předpisy vás mohou mile překvapit (třeba jistá tolerance určité míry alkoholu v krvi), jiné vás mohou překvapit nemile. Sepsali jsme proto několik zahraničních pravidel, na nichž se čeští řidiči nechávají bohužel velice často nachytat. 

Silniční pravidla v Německu

Do Německa se cestuje velmi často, hlavně se sem jezdí na služební cesty. Řidiči určitě ocení to, že na mnoha německých dálnicích je možné jezdit neomezenou rychlostí. Na druhou stranu na dálnicích není možné zastavit, platí zde přísný zákaz zastavení. Pokud zastavíte, porušujete tím nejeden dopravní předpis. Neomlouvá vás ani fakt, že vám došlo palivo či že se vám udělalo špatně. Pokuta vám bude zkrátka vypsána přes veškeré námitky. 

Silniční pravidla na Slovensku

Člověk by si řekl, že Slováci budou mít stejná silniční pravidla jako my. Ale i zde se najdou menší rozdíly. Na Slovensku je například nutné mít reflexní vestu. Musí ji mít každý, kdo z důvodu poruchy vozidla zastaví mimo obec a kdo se zároveň pohybuje na vozovce. Největší pozor si musí dát řidiči na dálnicích, pohybují se zde totiž neoznačené policejní vozy, které měří rychlost takřka neustále.