Zamiokulkas jako živý designový prvek vašeho interiéru. Pozor na chyby při pěstování

V každé moderní domácnosti najdeme několik kousků, které můžeme označit za designové prvky. Zatímco někde mluvíme o hezkém sedacím vaku, jinde je řeč o rostlině, která zaujme na první pohled. Nemyslete si však, že rostlina musí kvést do všech barev duhy, aby zaujala. Kdepak. Vezměte si takový zamiokulkas, který svou barvou nenadchne, ovšem svou velikostí vás dostane do kolen. Dejte si však pozor na několik chyb při pěstování, které mohou tuto jinak velice nenáročnou rostlinu velmi rychle zahubit.  

Nulové hnojení 

I když se zamiokulkas dostal do povědomí lidí díky tomu, že je nenáročnou rostlinou, která k životu mnoho nepotřebuje, ve skutečnosti se každý pěstitel musí mít na pozoru před několika chybami, jež ho mohou stát život. K těmto chybám patří například nulové hnojení. Stejně jako jiné rostliny, i “zazík”, jak se mu často přezdívá, vyžaduje přihnojování.  

K tomuto kroku se uchylujte v období mezi jarem a podzimem. Ideálním řešením pro začínající pěstitele nebo pro ty, kteří nemají na rostliny příliš mnoho času jdou hnojivé tyčinky, které uvolňují živiny do půdy postupně.  

Nulové rosení 

Věděli jste, že rostlině jménem zamiokulkas nesvědčí suchý vzduch? Přesto se hojně pěstuje hlavně v panelákových bytech, které jsou doslova proslulé suchostí vzduchu. Aby se mu dařilo, je důležité ho pravidelně rosit. Proto mějte po ruce vždycky rozprašovač nebo do jeho blízkosti umístěte misku s vodou, jež mu doplní požadovanou vlhkost. 

Až příliš časté zalévání 

Žádné rostlině nesvědčí, když je přelitá. Mnoho lidí většinou zapomíná na pravidelné zalévání, ale pak se najdou ti, kteří naopak ze strachu ze suchosti substrát přelévají. Jenže to je doslova zhouba pro zamiokulkas, kterému rázem začínají hnít kořeny.  

Podle profesionálních pěstitelů je dobré rostlinu zalévat jednou týdně.