Zahrada v lahvi. Přiveďte do vašeho domova přírodu

Rádi se obklopujete květinami, přírodou, zelení, ale žádná z rostlin vám kvůli nedostatečné péči doma nevydrží? Existuje řešení, které vám usnadní práci, a vy se i přesto budete moci dlouhodobě kochat nádhernou malou zahrádkou. Vše, co budete potřebovat, je skleněná nádoba, vlhkomilné rostliny, pinzeta, substrát a rozprašovač.  

Čím začít 

Jako první by vaše kroky měly zamířit do obchodu s akvaristikou, kde si pořídíte kulaté akvárium či do prodejny se skleněnými konvicemi. Vyberte si takovou skleněnou nádobu, která vám doma udělá parádu a bude se dokonale hodit k vašemu stylu bydlení. Velikost záleží na tom, jak velké osazení zvolíte. Ideální je začít s menšími kusy, a teprve pak zkoušet náročnější zahrádky.  

Co můžete v láhvi pěstovat 

Díky skleněné stěně a dnu se v lahvi udrží velmi dlouho vlhké prostředí. Proto do nádoby vždy vkládejte jen mechy či kapradiny. Mezi konkrétní druhy, kterým se bude ve vaší drobné zahrádce dařit, patří šeflera, břečťan či sleziník. Výhodou těchto rostlin je skutečnost, že jsou po dlouhý čas schopné si brát vlhkost ze vzduchu, která se bude ve skleněné nádobě uchovávat, a proto nemusíte rostlinám přikládat takovou péči.  

Jak konkrétně sázet 

Nezapomeňte, že nádoba musí zůstat otevřená, jinak by rostliny uhnily. Pro tyto účely nakoupíte v zahradnictví speciální substrát, kterého stačí málo a můžete začít osazovat. Pro perfekcionisty se nabízí možnost využít lahve s opravdu úzkým hrdlem a pracovat s pinzetou. Taková zahrádka vzbudí údiv u nejedné návštěvy. Nezapomeňte přisypat také písek nebo drsnější kameny, jako je štěrk. Pak už stačí jen minimálně pokropit vodou z rozprašovače.  

Zvolte vhodné místo 

Myslete také na skutečnost, že sklo a slunce netvoří dobrou dvojici. Při vystavení rostliny na parapet byste tak riskovali, že se brzy spálí a uhyne. Zvolte proto pro zahrádku místo, které bude více ve stínu a nepůjdou na něj přímo sluneční paprsky. Vlhkost sledujte jednou za čas, a pokud se vám bude nádoba zdát suchá, stačí lehce postříkat vodou z rozprašovače.