Egyptská hydroponie. Jaké jsou výhody?

Egypt – to je destinace, kterou miluje nejeden z nás. V současné době se do Egyptu sjíždí lidé z mnoha důvodů. Někteří jezdí za pyramidami, jiní jezdí za zdejší kulturou nebo za krásnou architekturou, jiní jezdí k moři – to je ostatně to největší lákadlo. Ale milovníci rostlin a pěstitelé rostlin se sem chodí seznamovat s takzvanou hydroponií. Pokud hovoříme o hydroponii, hovoříme o pěstování rostlin podle starých Egypťanů. Jedná se o pěstování rostlin bez půdy, což nám ulehčí práci s péči o rostliny. Rostliny se díky tomu nemusí zalévat, nemusí se jejich substrát vlhčit a tím je práce o ně snazší a jednodušší.

Možná jste o egyptské hydroponii doposud neslyšeli. Jedná se o obrovský egyptský vynález, který byl odhalen či naleznut teprve před nedávnem. Jedná se o systém pěstování rostlin ve vodním prostředí, které však není náročné na údržbu. Při této formě pěstování se využívají speciální substráty a nádoby, které rostlinám dodají přesně tolik živin a vody, kolik rostliny vyžadují.

Nejčastěji se pomocí hydroponie pěstují jahody a také podobné druhy ovoce či zeleniny. Od klasického pěstování se pěstování pomocí egyptské hydroponie liší jen tím, že se jinak pečuje o substrát, jinak světlo a teplo se potřebuje stále ve stejném množství. Přesto je však hydroponie něčím jedinečná a zvláštní. Má své výhody.

Jaké jsou výhody hydroponie?

K výhodám egyptské hydroponie se řadí například to, že rostliny rostou rychleji a lépe. Taktéž nejsou náchylné k chorobám, déle vydrží. A jak možná logicky vyplývá, je s pěstováním mnohem méně práce.

Hydroponie prospívá i pěstitelům, kteří jsou náchylní na alergie nebo je trápí styk s mikroorganismy. Substráty totiž neobsahují žádnou organickou hmotu, tudíž substrát nesužuje plíseň ani jiné podobné alergeny.

Jednoduchý systém zaručující snadné pěstování

Systém hydroponie lze popsat jako nádobu v nádobě. Nádoba se speciálním substrátem, v němž dochází k zakořenění, je vložena do vodotěsné nádoby, která ukazuje hladinu živného roztoku v nádobě.