Motorové pily – jakou potřebujete?

Motorovou pilu využijete ke zpracování dřeva na otop, prořezávání větví i úplnému kácení stromů. Největší roli při výběru hraje to, jak často a k jakému účelu budete pilu používat.

Benzinové pily

Benzinové pily se dělí na hobby, farmářskou a profesionální kategorii. Hobby pily jsou vhodné pro občasné použití a prořezávání větví. Nebývají tak výkonné, ale jejich pořizovací cena je nižší. Farmářské pily jsou poloprofesionální stroje určené pro pravidelnou a častou práci, ale i kácení stromů. Mívají dlouhou životnost. Profesionální pily se hodí pro výkon zaměstnání.

Elektrické pily

Elektrické pily jsou stejně jako hobby pily vhodné především pro drobné práce se dřevem a dokončovací práce. Jsou lehké, méně hlučné a nevypouští zplodiny. Nevýhodou je samozřejmě nutnost zapojení do elektrické sítě a přívodní kabel, který při troše nepozornosti můžete přeříznout. Z pochopitelných důvodů se nehodí na prořezávání stromů ani na kácení v lese.

Akumulátorové pily

Aku pily jsou obdobou těch elektrických, k jejich provozu ale není třeba kabel. Omezení jste jen kapacitou baterie a výkonem, který se od ní odvíjí. Jsou to ideální stroje pro přesnější tesařské práce nebo pro úpravu stromů a keřů, nicméně ze všech zmíněných jsou nejméně výkonné.

Další vybavení

Pily se od sebe liší také výbavou. Narazit můžeme na dekompresní ventil, který usnadňuje startování, poloautomatický sytič či bezpečnostní brzdu. Praktický je zachycovač řetězu, který vás uchrání před úrazem v případě, že řetěz z pily sklouzne. Pokud chcete pilu využívat po celý rok, měla by mít zimní i letní provoz, který reguluje teplotu nasávaného vzduchu.

K motorovým pilám si dále můžete přikoupit další příslušenství, které vám usnadní práci. Jedná se zejména o stojan, pilník nebo ostřičku pro nabroušení a samozřejmě provozní kapalina, tedy speciální olej na promazání a případně také benzín.