Čím se liší e-cigareta od cigaret?

Na tuzemském trhu už pár let výrazně konkurují spalování tabáku moderní elektronické alternativy. Od klasiky se liší chutí, vůní, způsobem použití i složením. Pro přechod na ně hovoří celá řada výhod, kterou nabízí jak svému majiteli, tak jeho okolí. Proto se nyní blíže podíváme na specifika každé z možností.

Jak funguje vaporizér?

Samotné použití vaporizéru je velmi jednoduché. Zpočátku si můžete koupit jednorázovou předplněnou verzi, která se po vypotřebování vyhodí. Pokud se rozhodnete pro pravidelné užívání, doporučujeme si vybrat vaporizér na dobíjení, kam si e-liquid budete doplňovat sami, což vám umožní zvolit a namíchat si příchuť podle vlastních preferencí. Většina moderních elektronek má tlačítko, kterým se zapíná a vypíná baterie. Pokud na produktu chybí, zapíná se automaticky při nádechu. Po spuštění přístroje se inhaluje pára vytvořená zahřátím náplně. Potah by měl být pomalý, aby nedocházelo ke znehodnocení vaty obalující žhavicí těleso. Po vyčerpání e-liquidu se musí nádržka opět naplnit. Přibližně ve stejnou dobu bývá také čas na nabití pomocí USB kabelu a adaptéru. Dobíjení baterie trvá obvykle několik hodin a závisí na kapacitě baterie.

Čím se plní elektronky?

Vaporizér je elektronické zařízení, které se namísto klasické směsi drcených listů plní tekutým e-liquidem. Ten zpravidla obsahuje:

  • nikotin, respektive sůl s jeho obsahem
  • potravinářská aromata
  • propylenglykol
  • glycerin
  • vodu

 

Liquidů dnes koupíte celou řadu. Můžete si vybírat ze stovek příchutí, koncentrací i značek a dokonce si můžete zvolit i verzi bez nikotinu. Díky této možnosti je vaporizér oblíbený zejména u lidí, již se snaží svůj zlozvyk omezit nebo s ním skoncovat.

V čem je zásadní rozdíl?

Největší rozdíl tak najdeme ve zmíněné náplni. Dříve se nikotin získával spalováním přírodní směsi, což způsobuje uvolňování řady látek, jako jsou dehet nebo oxid uhelnatý. Této fázi se vaporizéry úplně vyhýbají, protože obsahují pouze předem izolovaný extrakt doplněný chemickými aromaty.

 

Všechny tyto náplně se v zařízení zahřívají na několikanásobně nižší teplotu, než jaké dosahuje hořící špička cigarety. Toto zahřívání vytváří aerosol, který uživatel inhaluje místo kouře. E-cigareta také často umožňuje uživateli volit si různé druhy náplní s různými příchutěmi a množstvím nikotinu. Intenzita páry a chuti u e-liquidu se určuje poměrem základních složek – propylenglykolu a rostlinného glycerolu, které jsou smíchány s aromatickými látkami a případně i těmi účinnými. V zásadě platí, že vyšší poměr PG v e-liquidu znamená větší množství páry, ale méně výraznou chuť, zatímco vyšší poměr VG znamená více chuti a menší množství páry.

 

Autor: Jan Novák