Jak se správně saunovat

Milovníci saun pozor! Připravili jsme pro vás hned několik tipů, jak se správně saunovat, co dělat a čemu se naopak rozhodně vyhnout. Asi nemusíme připomínat, že privátní saunu si více užijete ve dvou, ale níže uvedeme obecné tipy.

Jak se na saunu připravit

Příprava na saunu je komplexní záležitostí a zahrnovat by měla hned několik aspektů, abyste maximálně využili potenciál pro vaše zdraví. A o jaké aspekty jde?

  • Před i po saunování je důležité pít hodně vody. Doporučuje se vypít 1-2 sklenice vody před vstupem do sauny a po odchodu také.
  • Před příchodem do sauny se osprchujte, abyste odstranili z těla jakýkoliv pot a nečistoty. Po saunování si opět dejte sprchu. Také se před saunováním vyprázdněte.
  • Do sauny si nezapomeňte vzít ručník a eventuálně plavky.
  • Pokud nejste na saunu zvyklí, začněte s kratšími intervaly a postupně čas zvyšujte. celkově ale doporučujeme trávit v sauně maximálně 15-20 minut.
  • V sauně se snažte uvolnit a relaxovat. Pomůže vám to zlepšit prokrvení a uvolnit svaly.
  • Po skončení saunování si odpočiňte, než se vydáte do chladné sprchy. Po vychlazení si také dejte na chvilku oddech.

Saunování během nemoci

Pokud cítíte jen velmi nenápadné příznaky začínající rýmy a do sauny se vydáte včas, dost možná se nachlazení úplně zbavíte.  Dýchací cesty se tak totiž uvolní a léčba se urychlí. Pokud ale máte zvýšenou teplotu, saunu už nedoporučujeme. Není totiž vhodné narušovat přirozený proces uzdravení a navíc můžete nakazit vaše okolí. Při virových onemocněních celkově je jakákoliv sauna spíše přítěží. Pobyt v ní může vaši nemoc výrazně zhoršit. U závažnějších onemocnění (například ledvin nebo srdce) návštěvu sauny ihned zavrhněte. Ani pacienty s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy by saunu neměly navštěvovat.

A co dál?

Sauně byste se rozhodně měli vyhnout po požití alkoholu, po těžkém jídle i větší fyzické zátěži. Pokud pocítíte motání hlavy, závrať nebo nevolnost, také raději prostředí sauny ihned opusťte.