Jak na srovnání půjček online?

Život se s námi nemazlí, všechny nástrahy, které nám připraví, musíme překonat. Mezi ně patří i zdražování všeho, včetně potravin, služeb, pohonných hmot, materiálu apod. Možná jste se stejně jako mnozí další dostali do situace, kdy se vám rozbila pračka, počítač, potřebujete opravit střechu, ale finanční rezervu jste skoro vyčerpali. Co teď? Řešením může být dobře vybraná půjčka.

Půjčka může vytáhnout trn z paty

Od malička nás učili, že půjčovat peníze není správné řešení, jenže co dělat, když potřebujete koupit nebo opravit něco, bez čeho se neobejdete? Pokud vyděláváte peníze a dokážete půjčku splácet, není na ní nic špatného. Tak proč se za to stydět?

Půjčky poskytují bankovní i nebankovní instituce

Když se rozhodnete, že do půjčky půjdete, prvním krokem je výběr instituce, u které si peníze vypůjčíte. Měli byste vědět, že půjčky poskytují jak bankovní, tak nebankovní instituce, od toho se pak odvíjí podmínky, prověřování bonity i výše úroků.

Zatímco bankovní instituce podléhají dozoru ČNB a musíte počítat s tím, že si vás a vaši schopnost splácet důkladně prověří, nebankovní instituce podléhají jen obecné legislativě a na půjčku u nich dosáhne větší počet lidí. Zdá se vám, že nebankovní instituce jsou lepším řešením? Jak se to vezme.

Vaši bonitu si sice neprověřují tak detailně jako banka, jenže se tím taky můžete dostat do dluhové pasti, kdy nebudete schopni své závazky plnit. Přecenit své schopnosti není nic těžkého, u půjčky se to hrubě nevyplácí. A to ani nemluvíme o tom, že u nebankovní instituce vám radost neudělá ani vyšší úrok.

Jak porovnat půjčky a vybrat si tu s nejvýhodnějšími podmínkami?

Při výběru půjčky je důležité:

  • Kolik budete měsíčně platit?
  • K jakému datu si splatnost nastavíte?
  • Jak dlouho budete půjčku splácet?
  • Jak vysoký je úrok?
  • Jaké poplatky navíc zaplatíte?
  • Jaká je roční procentní sazba nákladů, tedy RPSN?

Právě poslední zmiňovaný bod vám umožní jednotlivé nabídky porovnat. Kdy budete hradit splátku si s bankou dohodnete stejně jako výši splátky a dobu splácení. Nic z toho vám ale neřekne nic o tom, zda je půjčka výhodná. K tomu slouží právě RPSN. Co se pod těmito čtyřmi písmeny ukrývá?

RPSN je roční procentní sazba nákladů, která vám jako žadateli představí celkové náklady na úvěr a pomůže vám se v nabídkách zorientovat. Zahrnuje totiž i nejrůznější poplatky, o kterých se jinak nedozvíte, nebo jsou psané jen malým písmem, třeba poplatek za správu účtu, ze jeho vedení, pojištění schopnosti splácet, poplatek za převod peněz nebo administrativní poplatek za poskytnutí úvěru.

Víte, že čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější? Poskytovatelé půjček mají povinnost RPSN zveřejnit, pracují s ním i online srovnávače půjček, díky kterým půjčky porovnáte ještě rychleji. Zkuste to.