Podnož stolu: součást, na kterou se často zapomíná. Je ale důležitá pro stabilitu a životnost

Při výběru stolu se často zaměřujeme spíše na to, jakého tvaru, materiálu a velikosti je deska stolu. Avšak to není jediný způsob, jakým bychom měli vybírat konferenční stolek. Dřevo, kov, plasty – to jsou materiály, ze kterých mohou být vyrobeny podnože stolu. A jejich výběr je velice důležitý. Díky podnoži vám stůl může sloužit dlouho, bez toho, že by se začal houpat nebo ztrácel na stabilitě. Navíc slouží také jako designový prvek místnosti.

Materiály podnoží

Podnože stolů mohou být vyrobeny z různých materiálů. Stále ještě nejoblíbenější jsou ty dřevěné. Do místnosti mohou dodat nádech elegance nebo rustikálnosti. Kovové podnože zahrnují takové materiály jako je hliník (vhodný pro dodání moderního vzhledu, odolnost vůči oxidaci), epoxidová ocel (robustní vzhled, různé barvy, konkurenceschopná cena, avšak při poškrábání může oxidovat – naruší se jeho svrchní ochranná vrstva), poniklovaná ocel (je odolnější než epoxidová ocel a má snadnou údržbu) a nerezová ocel (používá se zejména do venkovních prostor).

Tvar stolu a podnože

Podnož je třeba přizpůsobit také tvaru konferenčního stolku. Stálicí jsou obdélníkové nohy, které mohou být moderní i elegantní. Avšak pokud máte doma malé děti, hrozí poranění o jejich ostré hrany. Nohy válcového tvaru se skvěle hodí do domácnosti s malými dětmi. Kulaté nohy se používají jen jako doplněk, například u nočních nebo velmi nízkých stolků. Vyřezávané nohy se hodí pokud je prioritou estetický vzhled stolu.

Výška konferenčního stolu

Právě podnože jsou tím, co ovlivňuje výšku celého stolu. Asi nejběžnější jsou pevné podnože, u kterých máte jednu výšku, kterou nelze měnit. Avšak existují i speciální stolky, které se dají různě vyklápět, nadzvedávat apod. Pokud po takových možnostech toužíte (konferenční stolek například chcete používat také jako pracovní stůl), už při nákupu tyto funkce vyhledávejte.