Tenisky by nebyly nebýt pneumatik aneb vše o vzniku oblíbené obuvi

Kdo by dnes nemiloval tenisky – pohodlné boty, které se nosí prakticky po celý rok (pokud není tedy zima příliš tuhá, ale mnozí lidé nosí tenisky i v zimě). I když se však tenisky řadí k nejoblíbenější obuvi, stejně mnozí lidé nemají ani zdání o tom, kde se tenisky vzaly nebo jak vlastně vznikly. Asi by vůbec nikoho nenapadlo, že tenisky vděčí za svůj vznik pneumatikám. Bez nich by opravdu nebyly.  

První tenisky už v roce 1860 

Tipnete si, v jakém roce se světu ukázaly naprosto první tenisky, které ho doslova omámily? Bylo to roku 1860. Je zajímavé, že zhruba ve stejný čas vznikly jak v Anglii, tak také ve Spojených státech amerických, a tak je otázkou, kde konkrétně tenisky tedy vznikly, kdo s tím první přišel.  

Co se však jednoznačně ví, jak je to, že výroba tenisek by nebyla, kdyby se průmyslově nezpracovával kaučuk. Jelikož docházelo k výrobě pneumatik, mohlo se později ukázat, že se kaučuk využije i v jiných odvětvích, a to třeba v obuvnictví. A tak vznikly tenisky – dnes jedna z nejvíce oblíbených druhů obuví, jaké existují.  

Značky, které zná celý svět 

Tenisky se takřka hned po svém uvedení na trh staly opravdu oblíbené. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť právě tenisky jsou synonymem pohodlí. Mnohé značky dokonce začaly na teniskách vydělávat, díky jednomu typu bot vyrostly obrovské byznysy, jako jsou firmy Adidas nebo Puma. O těchto značkách se ví, že je provázely bratrské neshody. I když se prvotně mělo jednat o bratrskou spolupráci, později se spolupráce převrhla spíše v rivalitu. Ostatně natočeno o tom bylo už mnoho filmů, které rozhodně stojí za zhlédnutí.  

Nicméně Adidas a Puma nejsou jediné dvě společnosti, které se dostaly na vrchol díky teniskám. Zmínit musíme taky nadčasové Conversky nebo tenisky značky Vans či Nike.