Vánoční tradice, které kolují ve světě a nad kterými rozum stojí 

Vánoce jsou za rohem, což znamená jediné – je načase se pustit pomalu, ale jistě do nakupování dárků a také do pečení cukroví, které budeme ujídat ještě před Štědrým dnem. Abyste se však řádně naladili na tu pravou vánoční vlnu, nabízí se jedno – znáte například vánoční tradice, které kolují ve světě? Dříve, než je začneme praktikovat v domácnostech se vyplatí vědět, jak a jestli se tyto svátky slaví i jinde. 

České zvyky nejsou všechno 

Zejména při cestování zjistíte, jak rozmanitá je kultura v mnoha zemích a jaké tradice či zvyky se v jiných zemí drží. Zatímco u nás je to především o lití olova, krájení jablíček nebo pouštění lodiček ze skořápek, v jiných státech to může být o něčem trochu jiném – třeba o oživení adventních kalendářů nebo o saunových skřítcích, jaké mají v Estonsku. 

Než se tedy do vašich domácností dostanou ty pravé české vánoční zvyky, pojďme si říct, jaké vánoční tradice kolují světem. A tím si trochu rozšíříme obzory.  

Zajímavosti o Vánocích slavených v zahraničí 

  • V Estonsku mají vánoční skřítky, kterým také jinak říká saunoví skřítci. Jejich úkolem je vyrážet do saun a tam společně odpočívat. Vánoce prožívají v teple a úplně nazí, což není zrovna typické, že? 
  • Také v Grónsku jsou vánoční tradice trochu jiné než u nás. Například se zde servírují speciality zvané Kiviaky, které se podávají na Štědrý den. Mluvíme o tulení kůži, která je naplněná mrtvými ptáky. Je nutné však tuto pochoutku připravovat několik dní před Štědrým dnem, protože se musí nechat chvíli uležet. 
  • Pokud byste v Sýrii čekali na Santu Clause nebo Ježíška, pravděpodobně byste se nedočkali. Zde totiž vánoční dárky nenosí ani jeden z mužů, nýbrž se o nadílku pod vánočním stromečkem stará nejmenší a nejmladší z velbloudů Tří králů. 
  • Ani na Islandu byste se nedočkali, pokud byste na některého z výše uvedených mužů čekali. Právě zde totiž nosí dárky rovnou 13 vánočních skřítků, kteří přichází do města už dva týdny před Vánoci. Navíc se zde věří v takzvanou vánoční kočku, která je strašákem pro každého, kdo nebyl po celý rok dostatečně pracovitý a pilný.