Dřevo do interiéru patří. Na co si ale dát pozor? 

Dřevěné prvky v interiéru jsou nositelem útulnosti, příjemnosti a také celkové spokojenosti majitele. Zejména pokud jsou zkombinovány s neutrálními, zemitými tóny, případně s bílou barvou, se kterou také dokonale hrají. Při výběru dřevěných prvků si však dejte pozor na několik věcí a několik kombinací. Ano, dřevo do interiéru bezesporu patří, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. 

Nejdříve řešte podlahy 

V případě, že chcete umístit dřevo do interiéru, ze všeho nejdříve budete pravděpodobně řešit podlahy. Ať už jde o imitaci nebo skutečné dřevo, je důležité vybrat druh. Pokud se jedná o místnosti, které jsou velmi vytížené, volte v případě skutečného dřeva silnější, tužší druhy, jako je dub, buk nebo ořešák či javor. Místa, která tolik zatěžována nejsou, se hodí i měkčí druhy, mezi které patří borovice nebo smrk. 

Nábytek a dřevěné panely 

Pakliže máte dřevěnou podlahu vybranou, budete se od ní velmi odrážet. Nábytek se nikdy nekupuje dříve, dokud není položená podlahová krytina. Jen tak se vyvarujete možným nežádoucím efektům a nehezkému vzhledu. Vše k sobě musí dokonale ladit a u dřeva to není výjimkou.  

Nábytek, zejména jídelní stoly, police nebo skříně, budou s největší pravděpodobností také ze dřeva. Volíme takové, které se barevně i stylem k podlaze alespoň trochu liší. Ruce pryč dáváme od přílišných kontrastů (zejména od těch barevných).  

Barvy dřeva nyní rozdělujeme na tři druhy, a to na tmavé, středně tmavé a světlé. Kromě podlahové krytiny se řiďte také dalšími zvolenými barvami v bytě. Vhodnější jsou světlejší tóny, ke kterým pak ladí jakékoli dekory dřeva. 

Pravidla, kterých se držet 

Bytoví architekti dokonce sestavili několik nápomocných pravidel, kterých se při přidávání dřeva do interiéru držet. Například se má použít pouze jedna barevná škála (s různou sytostí). Co se týče kontrastu, nebojte se ho, ale nikoliv u dřeva (volte spíše kontrast dřeva a barvy, nikoliv dvou druhů dřev). A myslete na celkovou optiku. Dřevo je mohutným materiálem a opticky může prostor zmenšit, proto při výběru dalších barevných tónů se přiklánějte ke světlým, ideálně bílým, jež dům zase opticky zvětší.