Jak nakupovat udržitelně a ekologicky

V dnešní době není těžké sehnat (téměř) cokoliv, na co si zrovna vzpomenete. Během chvíle si koupíte na internetu vše od potravin až po automobil, a většinu z toho Vám dopravce doveze až domů. Kde ale shánět „nové“ věci, když chcete smýšlet tak trochu udržitelně, a není Vám lhostejné, jaký dopad má náš konzumní způsob života na planetu? 

Dobrá zpráva je, že šetrně a ekologicky se dá sehnat všechno. Někdy to sice stojí více času, úsilí a často i peněz, ale Váš dobrý pocit a pozitivní vliv na prostředí, ve kterém žijeme, to může snadno vynahradit. 

Opravdu to potřebuju? 

Když máme potřebu si něco nového pořídit, stojí za to zamyslet se, zda to opravdu potřebujeme. Vyhněte se tedy chození do obchodů „jen tak“, třeba při čekání na autobus, které často vede k nepromyšleným nákupům nepotřebných věcích.  

Pokud se někde něco zalíbí, nekupujte to hned. Až přijdete domů, napište si to na lísteček a ten dejte třeba na ledničku nebo na jiné místo, které máte často na očích. Pokud ani po dvou týdnech nebo měsíci Vaše touha po dané věci nezeslábne, pak běžte a kupte si ji.  

Mnohem častěji se ale stane, že postupně dojdete k tomu, že bez té věci žijete doposud a pokud si ji nepořídíte, vůbec nic se nestane. Je ale jasné, že některé věci opravdu potřebujete. Průběžně doplňovat šatník, shánět povinné školní nebo pracovní pomůcky, nebo vybavovat domácnost, tomu se nikdo nevyhneme. I to jde ale zvládnout bez zbytečných nákupů nových věcí. 

Knihovna a její příbuzní 

Chodit si půjčovat knihy do knihovny nám přijde normální. Půjčit se dá ale i leccos dalšího. Speciální půjčovny Vám zapůjčí různě věci od zahradního nářadí, přes karnevalové kostýmy až třeba po sportovní náčiní. Různorodé věci si můžete půjčit a vyzkoušet třeba i v Knihovně věcí.  

První taková knihovna vznikla v Praze pod názvem Library od Things Prague (LoT), postupně ale přibývají i v dalších městech. Po tom, co zrovna potřebujete, se také můžete poohlédnout mezi svými přáteli a známými. Brzy si vytvoříte systém, v němž každý bude vědět, co si může od koho vypůjčit. Pokud něco nepoužíváte pravidelně, není nutné to vlastnit. Výhodou je také, že doma nebudete obklopeni věcmi, protože ty, co budete potřebovat, si půjčíte jen na krátkou dobu, a ty, které vlastníte ale zrovna nepoužíváte, bude mít zase půjčené někdo jiný.