Jaké barvy volit v bytě?

Chcete si pořídit nový sedací vak nebo rozkládací křeslo, které by tvořilo váš čtenářský koutek ve vašem domově? Možná se už radujete z představy, ale zatím realizace je v nedohlednu. Nejste si totiž jistí tím, jaké barvy do interiéru volit. Při výběru je dobré zaměřit se na to, co barevné tóny vlastně znamenají. Jaké barvy volit v bytě? Jaké jsou synonymem harmonie, štěstí a jak radosti či naopak smutku?

Je třeba konstatovat, že to, co barvy znamenají, se nemění na základě trendů. Pokud se jednou rozhodnete pro daný odstín, pak už vám daný odstín taky může zůstat, pokud se nezmění váš postoj ke konkrétní barvě nebo jejímu významu. Není to tedy žádný módní diktát a je jenom na vás, jaký odstín pustíte k sobě domů.

Bílá barva nudí, černá zase neodráží světlo

Nejen význam, ale i vlastnosti mají jednotlivé odstíny barev. O bílé se říká, že je nudná, na druhou stranu hezky odráží světlo v místnosti a je považována za barvu čistoty. Je taková jemná, neutrální, jednoduchá a člověka sama o sobě neomrzí. Doplnit k ní totiž můžete nejrůznější odstíny.

Černá na druhou stranu světlo pohlcuje. Při její aplikaci je nutné být opatrní, zejména pokud do vaší místnosti příliš mnoho světla nepřichází. 

Červená posiluje chuť k jídlu, zelená zase uklidňuje

Do svého interiéru, zejména pak do kuchyně nebo jídelny, byste měli (ovšem taktéž s opatrností) zakomponovat červenou barvu. Ta dokáže člověka příjemně zaktivizovat a umí posílit chuť k jídlu. Dokáže člověka nabít novou energií, ovšem pokud jsou ve vaší domácnosti labilní jedinci, na ně může působit spíše negativním způsobem, tak pozor na to.

A co zelená? Ta je v interiérech v posledních letech stále oblíbenější. Její aplikace je povolená prakticky ve všech místnostech domu, zejména pak v ložnici, jelikož dokáže příjemným způsobem člověka uklidnit. 

V posledních letech je oblíbená hlavně smaragdově zelená nebo pak lahvově zelená, oba odstíny umí člověka podpořit v koncentraci.