Co zkrášlí okenní parapet?

V každém domě bychom měli mít dostatek květin. Přece jenom květiny jsou něco, co domácnost doslova rozjasní a rozzáří. Navíc díky květinám a doplňkům se pozná zabydlená domácnost. Jestliže tedy ještě nemáte dostatek květin ve vaší domácnosti, uhánějte do obchodu pro nějakého nového, živého člena vaší domácnosti. Pokud stále spekulujete nad tím, co si máte pořídit například na okenní parapet, přinášíme vám pár tipů.

Okenní parapet by rozhodně neměl být bez květin. Jedná se o místo, kde se květinám nejvíce daří. Právě na okenním parapetu mají květiny dostatek slunce (ale díky žaluziím se vyvarují přímému slunci). Stín zažijí jenom málokdy, maximálně v noci, kdy i ony si rády odpočinou.

Jestli tedy zatím na vašem okenním parapetu nic není, přinášíme vám pár tipů na květiny, které vám okenní parapet naprosto rozjasní.

• fialky

Asi nejzákladnější květinou je fialka. Ta by měla být na parapetu naprosto každé domácnosti. Jedná se o poměrně vděčnou trvalou kytičku, která jen tak neuhyne, pokud ji nepřeléváte a pokud ji nezaléváte klasicky z vrchu. Fialka se musí zalévat do kelímku pod květináčem, kdy se napije jenom tolik, kolik skutečně potřebuje. Nepřelévejte ji! Raději jí dejte napít přiměřeně, za týden pak přilejte více. U fialky se stane, že vám květiny uschnou. Jenom otrhejte lístky a starejte se o fialku dál. Během jara vám opět krásně rozkvete.

• orchideje

Krásné jsou na okenním parapetu i orchideje. Jedná se však o náročnou květinu. Pokud jste zahradník-amatér, pak byste rozhodně neměli orchidej pěstovat. Sice krásně kvete, ale pokud vám odkvete, pak jen málokdy se někomu podaří ji opět dostat do kvetoucí podoby. Orchideje musí mít svůj speciální substrát, který je určený jenom pro ně. Taky musí být v květináči, který je vyšší. Zalévají se tak, že se namočí do vody s tím, že se pak z vody zase po chvilce vytáhne. Nikdy nesmí orchidej ve vodě stát třeba týden! Jinak hyne a hnije.

• strelície

Krásnou, ale ne zrovna běžnou květinou je strelície. Jen málokdy se s ní setkáte. Jedná se o exotickou květinu, která je velice obtížná na pěstování. Potřebuje hodně světla, proto okenní parapet je pro ni jako stvořený. Také potřebuje být hojně zalévána, ale musíte poznat, kdy je to už moc. Vypěstovat u ní květ je opravdu velice těžké, stejně tak těžké je květ udržet.