3 české hrady a zámky, na kterých bydlely princezny. Tedy alespoň ve filmech

Během sledování českých pohádek a pohádkových filmů nás automaticky napadá, že by bylo fajn podívat se alespoň na jeden ze zámků či hradů, které dominují v těchto snímcích. Česká republika podobných zákoutí ukrývá hned několik. Pokud se vám na vašem seznamu mnoho těchto míst nenachází, pojďme si zmínit několik z nich, které v českých pohádkách doslova dominují. 

Zámek Telč měl z pekla štěstí 

Jedním z opomíjených zámků, co se turisty týče, je zámek Telč. A je to velká škoda, protože tento telčský zámek stojí za navštívení. Leží ve stínu zdejšího slavného náměstí, ale na něj poměrně hezky navazuje. Památkově je stejně významný, ale bohužel řada lidí to neví. Původně se jednalo o gotickou stavbu, ze které se posléze vybudoval renesanční areál.  

A co se zde natáčelo? Tento zámek měl z pekla štěstí – obrazně řečeno. Natáčela se zde stejnojmenná pohádka od Zdeňka Trošky, také snímek Jak se budí princezny nebo velice oblíbená pohádka Pyšná princezna. 

Zámek Ploskovice si získal srdce Večernice 

Většina hradů a zámků, na kterých se natáčely české pohádky, jsou z jiného než barokního stylu. Dominuje renesance, také gotika. Ale najde se stavba, která spíše onoho barokního stylu je. Mluvíme o zámku Ploskovice, který se nachází kousek od Prahy a který patrně navrhl architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Kromě toho, že se zde natáčel populární seriál První republika, si na své konto zámek napsal i řadu pohádkových filmů. K nim se řadí oblíbená pohádka s Libuškou Šafránkovou, a to Princ a Večernice, dále pak štědrovečerní pohádka Nejlepší přítel nebo Deváté srdce. 

Kokořín ukrýval kouzelný měšec 

Aby náš seznam ale zahrnoval také hrady, za zmínku stojí Kokořín. Tento gotický šlechtický hrad je situován na pískovcových skalách a jeho jádro připomíná půlměsíc. V minulosti měnil poměrně hodně svého majitele, jednu dobu dokonce chátral a v devatenáctém století byl spíše zříceninou, než plnohodnotným hradem.  

Ovšem i tady se natáčelo mnoho krásných pohádek, a to včetně Kouzelný měšec, Princezna se zlatou hvězdou či Korunní princ.