Jaké obklady zvolit do malé koupelny?  

Při výběru obkladů byste měli zbystřit. Dokážou totiž podpořit celkový vzhled koupelny a malý prostor opticky zvětšit. Jaké tedy zvolit? Velkoformátové nebo mozaiku? Na to se hned podíváme.  

Velkoformátové obklady v malé koupelně?  

Velkoformátové obklady jsou v posledních letech velkým hitem, a tak možná láká i vás je využít ve své malé koupelně. Nevýhodou je, že u velkých formátů v malém prostoru zůstane více prořezu, který už nijak nevyužijete. U standardních rozměrů počítejte s prořezem přibližně 10 %. U velkých formátů to může být až dvojnásobek. Velkoformátové obklady mají rozměry 60 x 60 cm až po 320 x 150 cm.  

Pokud se ani přesto nechcete velkoformátových obkladů vzdát, můžete zvolit dlažbu, jejíž alespoň jeden rozměr bude odpovídat velkému formátu, tedy například 30 x 60 cm, 20 x 120 cm. U těchto rozměrů se vyvarujete velkého prořezu a získáte minimální počet spár. To prostor opticky zvětší a na pohled bude vypadat uhlazeně a čistě.  

Menší rozměry do malé koupelny?  

Na trhu najdete i menší rozměry, a to 10 x 10 cm či 20 x 20 cm. Mezi malé rozměry patří i stále oblíbenější mozaiky. A právě ty jsou do malých koupelen skvělým řešením. Můžete je využít ve vymezené části prostoru jako například ve sprchovém koutu.  

Jakou barvu obkladů vybrat  

Menším prostorům sluší světlé odstíny, to je pravidlo. Proto byste obklady do vaší malé koupelny měli volit ve světlých barvách a bez výrazných motivů a textur. Pokud jste však milovcníci výrazných tónů, volte je v menším množství a vymezte jim prostor.  

Trendem poslední doby je přirozený a jemný vzhled. Vzory a výrazné barvy koupelnu opticky zmenší a navíc se brzy okoukají. S barvami můžete experimentovat při výběru dekorací a doplňků. 

Prostor opticky zvětší také lesklé obklady, zrcadlo a vhodné světlo.  

Jakým směrem obkládat 

Zvolíte-li obdélníkové obklady a obložíte je vertikálně, budou působit dynamicky a opticky zvýší strop. Pokud je však obložíte horizontálně, opticky místnost rozšíří.