Pražané se stěhují z hlavního města, ukazuje průzkum

Je hlavní město České republiky stále ještě atraktivní či nikoliv? Průzkum zaměřující se na stěhování Praha má jasnou odpověď – jak pro koho. Zatímco rodilí Pražané už mají ruchu velkoměsta dost, lidé z ostatních koutů republiky se do hlavního města aktivně sjíždí. Důvodem toho jsou hlavně lepší pracovní podmínky a také vícero pracovních příležitostí. Na co však průzkum také poukazuje, tak na stěhování cizinců. Ti sice značně ubyli s příchodem koronavirové krize, ovšem mluvíme hlavně o lidech chtějící zde žít, nikoli o turistech hledajících přechodné ubytování. 

Pražané se začínají stěhovat do středních Čech

Jak již bylo nastíněno, pro rodilé Pražany je hlavní město už nudou. Nebo možná jenom touží po změně. Proto se stěhují z hlavního města, a to obvykle do středních Čech. Mnohdy to není ani nikam daleko, aby mohli do Prahy dojíždět za svou stávající prací. 

Důvodem toho, že se Pražané stěhují z hlavního města je především to, že se ceny nájemného i obecně ceny bytů jako takových zvyšují. I když koronavirová krize s cenami trochu zamávala, stejně volají až do nebes. 

Cizinci hledají v Praze trvalé bydlení

To ostatně hraje do karet cizincům. Jak již bylo zmíněno, turistů sice v hlavním městě podstatně ubylo, ale těch, kteří v Praze hledají trvalé bydlení příliš neubylo. Pro cizince je zkrátka Praha krásným městem, kde chtějí žít. Navíc patří mezi nejbezpečnější země Evropy, což je také jistým lákadlem. 

Možná si říkáte, že by je mohly odradit ceny. Jenže jak už bylo nastíněno, ceny spíše hrají do karet cizincům. Obvykle sem jezdí lidé bohatí nebo lidé nemající o peníze nouzi. V mnoha zahraničních státech se totiž platí daleko víc a jejich měsíční plat se tedy pohybuje ve zcela jiných cifrách než u nás. Proto si mohou dovolit nemovitosti, kvůli kterým by se průměrný Čech musel enormně zadlužit.