Se psem do zahraničí? Bude potřebovat pas i platné očkování 

Nelíbí se vám představa, že byste na svou dovolenou nevzali svého čtyřnohého miláčka? Můžete se vydat na cestu všichni společně. Jen bude potřeba dodržet platné požadavky.  

Hlídání? Nepřipadá v úvahu 

Vydat se na dovolenou a nechat našeho věrného přítele doma samotného nám láme srdce. Samozřejmě můžeme využít i psí hotely, nebo se domluvit na hlídání. Co si ale budeme povídat – nikdo našeho drahouška nezná tak dobře, jako my. Nechávat jej v péči cizích lidí je tak naprosto nemyslitelné. Nezbývá, než si zajistit další místo v dopravním prostředku a vydat se na báječnou dovolenou i s ním. 

Pas vám vystaví veterinář 

Aby se váš psí kamarád mohl podívat do zemí Evropské unie, bude potřebovat svůj vlastní cestovní pas. Tento dokument vám vystaví veterinář, který od krajské veterinární stanice obdržel registraci a povolení k vydávání pasů. V pasu by měly být uvedeny vaše osobní údaje, aby se v případě ztráty mazlíčka měly úřady na koho obrátit. Bude se psem cestovat někdo jiný, než vy? V tom případě musí mít vaše písemné povolení.  

Bez čipu to nepůjde 

U psů je nutné také dodržet povinnost jejich identifikace pomocí mikročipu. Ten musí splňovat ISO normy. Pokud je pes starší a bylo u něj provedeno tetování, je to také možné. Jen je potřeba, aby bylo toto tetování provedeno již před červencem roku 2011. Od té doby již platí pouze čipy.  

Cesta až po očkování 

Váš pes starší dvanácti týdnů může do zahraničí odjet až poté, kdy má plné očkování proti vzteklině. Počítejte ale s tím, že odjet může až 21 dnů po daném očkování.  

Odčervení těsně před cestou 

Některé země navíc vyžadují zápis od veterináře, že bylo zvíře 120 až 24 hodin před odjezdem do zahraničí ošetřeno proti echinokokům, tedy odčerveno.  

Pokud jedete mimo země Evropské unie, bude potřeba si zajistit potřebné informace na oficiálních stránkách státu, kam se chystáte.