Co nevíte o Ostravě

Od návštěvy města, které leží na severovýchodě naší země, toho příliš nečekáte. A právě proto je zde prostor, aby vás přesvědčilo o tom, že stojí za návštěvu. Co jste dosud o Ostravě nevěděli?  

Skrývá působivé planetárium 

Hybridní planetárium je tvořeno dvěma digitálními dataprojektory a optomechanickým projekčním systémem. Nedávno zrekonstruované planetárium tak láká nejen na prohlídku noční oblohy, ale také zážitky v podobě projekcí. 

Provozuje superpočítače 

Technická univerzita a národní superpočítačové centrum provozují nejvýkonnější superpočítače v naší zemi, které pomáhají vědě, průmyslu i společnosti. Jejich součástí jsou i laboratoře, například pro modelování pro nanotechnologie.  

V hornickém muzeu sfáráte pod zem 

Hornické muzeum Landek patří mezi největší svého druhu na celém světě. Jedná se o kombinaci muzea a skanzenu, kde je vám k dispozici i prohlídková trasa vedoucí pod zemí. Ve štolách se dozvíte o těžbě uhlí v letech 1782 až 1990.  

Vychutnáte si industriální historii 

Industriální historii města je dnes možno obdivovat v rozlehlém komplexu Dolních Vítkovic. Seznámíte se s výrobou surového železa a navštívíte území bývalého černouhelného dolu Hlubina. Procházet se tak budete v místech, kde byla dříve v provozu koksovna.  

Z vyhlídkové věže uvidíte panorama Beskyd 

Vyhlídková věž Nové radnice je nejvyšší radniční věži v České republice. Celá věž má více než 85 metrů a její vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 73 metrů. Máte tedy jedinečný výhled nejen na celé město, ale také na vrcholky pohoří Beskyd.  

Na prohlídce dolu projdete cestu havíře 

Důl Michal nabízí prohlídku, ve které si přímo projdete cestu havíře do práce. Uvidíte místa, kudy museli havíři procházet, kde dostali potřebné vybavení a výstroj. Součástí prohlídky je řetízková šatna, lampovna i těžní budova s těžními klecemi.  

Už jste navštívili Ostravu?