Jak vybrat domácího mazlíčka pro dítě?

Přišlo u vás v domácnosti už na jeden dotaz, a sice kdy dítěti pořídíte domácího mazlíčka? Ať už rodič chce nebo nechce, tato otázka zkrátka a dobře zavítá i k němu, a to dřív nebo později. Pokud začnete uvažovat, že byste dítěti vyhověli, musíte zvážit všechny stránky této věci. Proč dětem domácího mazlíčka pořídit? A opravdu jsou na něj dostatečně staré?

Domácí mazlíček naučí děti ohleduplnosti a toleranci

Když je dítě dostatečně staré, rozhodně by svého domácího mazlíčka mít mělo. I když se to nezdá, právě tento tvoreček naučí dítko mnoha důležitým vlastnostem, které využije v životě. Předně se učí vzájemné toleranci nebo ohleduplnosti k někomu (něčemu) jinému. Také zjišťuje, že musí plnit své povinnosti, že je správně se starat o druhé a jak to má vlastně dělat a samozřejmě se učí i zodpovědnosti empatii. 

Dokonce lze konstatovat, že u mnoha dětí funguje domácí mazlíček jako takový nejlepší kamarád, na kterého se děti mohou spolehnout a díky kterému jsou otevřenější více komunikativní, možná i trochu sebevědomější. Těchto efektů se dosáhne, ať už pořídíte andulku a usadíte ji do venkovní voliéry postavené z hliníkových profilů Aluhobby, nebo jestli se spíše rozhodnete pro želvu a umístíte ji do prostorného terária.

Sledujte vlastnosti daného zvířete

Při rozhodování je klíčových několik faktorů, a to konkrétně vlastnosti zvířete i jejich budoucích chovatelů. Zhodnoťte i věk dítěte a berte v potaz to, že se prakticky neustále vyvíjí. Má už požadované schopnosti, aby se o zvoleného člena domácnosti mohlo dítě starat svépomocí, nebo bude potřebovat vaši pomoc?

Podle odborníků je ideální čas na koupi mazlíčka už předškolní věk. Zhruba kolem šesti let si dítě začíná uvědomovat, že jde o živého tvora, nikoli o hračku. Starší jedinci pak mají tendenci se opravdu svědomitě starat o domácího mazlíčka, ovšem v pubertě se může stát, že zájem opadne (nebo naopak dojde to do bodu, kdy bude dítě s mazlíčkem provádět nejrůznější kousky).