Které město se stalo nejinovativnějším městem Evropy?

Na světě existuje celá řada měst, která se předbíhají v tom, které z nich vynikne nejlépe. Některá města vynikají svou krásou, druhá svým stářím, třetí bohatstvím, jiná počtem obyvatel, a tak dále. Jedno z měst dokonce nad ostatními vyniká svou inovativností.

Evropská komise vyhlásila soutěž o “Evropské nejinovativnější město”. Mimo jiné zasedla také do poroty a výsledek soutěže vyhlásila během lisabonského Web Summitu. Protože je celá soutěž velmi prestižní, vítěz mohl získat odměnu ve výši milion eur. A kdo se tím vítězem stal? Možná byste nečekali, že se bude jednat o nejromantičtější místo na zemi. Ano, titulem “nejinovativnější město” se pyšní Paříž.

Čím Paříž oslnila?

Město, které chce mimo jiné do svých částí přinést fontány s perlivou vodou, zaujalo postavením startupových inkubátorů. Až pět procent z rozpočtu města putuje na podporu projektů tamějších obyvatel. Kromě jiného Paříž rozjela program Reinventer Paris, který sice představuje existující, ale bohužel nevyužívané projekty.

Která města se umístila těsně za Paříží?

Soutěž měla připraveno více odměn. Statisíce eur míří do Tallinu a izraelského Tel Avivu. Tallin se na druhém místě umístil hlavně díky rozvoji a výrobě autonomních vozidel a robotů. Třetí místo získal již zmiňovaný Tel Aviv, jenž zaujal hlavně svými 1700 startupy, díky kterým je každý desáty obyvatel města jejich zaměstnancem.

Z kolika účastníků se vybíralo?

Do soutěže se přihlásilo celkem 32 měst, která chtěla soutěžit o štědré ceny. Do finále postoupilo pouze deset měst.